Jiří Žáček 

autorské stránky

Jedině idioti
se nikdy nemýlí.
Normální člověk se mýlí
stokrát denně.

Rozhovory

Minirozhovor o knížce Café Robinson

Z jaké inspirace vznikla vaše nová básnická sbírka Café Robinson?

Jsem náruživý „kavárenský povaleč“. Dokonce jsem si před pár roky na to téma napsal sonet. Kavárny si ovšem zaslouží nejen jeden sonet, ale celou knížku básní.

Co pro vás znamenají kavárny, jak vás ovlivnily, co jste v nich poznal a objevil?

Stejně jako se celý svět může odrážet v kapce rosy, může se odrážet i v kavárně. A co jsem v kavárnách objevil? Sám sebe.

Básně doprovázejí fotografie kaváren Františka Dostála. Co je na jeho snímcích jedinečného, že vás stále znovu a znovu přitahují? Café Robinson není vaše první kniha, ve které se Dostálovy fotografie objevují.

Franta Dostál umí zachytit skutečný, nenaaranžovaný život. To je veliký kumšt! Z jeho fotek cítím, že má rád lidi, které potkává na ulici, u řeky i v hospodách. To je veliký dar!

Kdo vytváří atmosféru kavárny? Kavárník, nebo hosté? A jaké typy kaváren se vám nejvíc líbí?

Atmosféru kavárny utváří mnoho faktorů, vedle číšníků a hostů třeba i počasí, politická situace, sportovní výsledky Sparty a Slavie, výskyt či nevýskyt dívčích půvabů uvnitř kavárny a leckteré další okolnosti. Nejraději mám francouzské kavárny, Francie je pro milovníky kaváren země zaslíbená.

Chodíte do literárních kaváren a klubů?

Do kaváren chodím méně často, než bych si přál; v některých bych rád bivakoval. Ale neprozradím, kterou kavárnu mám nejraději, ještě by mi tam chodili zvědavci.

Kde byste hledal útočiště, kdyby kavárny a kavárničky neexistovaly? Jsou nenahraditelné?

Kdyby kavárny nebyly, chodil bych na kávu do cukráren. Ale to je řešení pro dámy, které si jdou zamlsat, já bych spíš prchal do barů. Anebo bych si kavárničku udělal přímo v bytě.

Napsal jste krásnou básnickou knihu nejen o kavárnách. Jakou v nich pijete kávu? Které dáváte přednost před ostatními?

Mám rád obyčejné poctivé presso. Nejlepší kávu jsem pil před léty v Arménii, byla to káva z džezvy. Ale nejdůležitější je vařit kávu s láskou. Vzpomeňte na Maryšu bratří Mrštíků. Ta vařila kávu bez lásky, a jak to dopadlo?!

Navigace

Tiráž

© 2004 Jiří Žáček • na stránkách jsou použity obrázky Adolfa Borna, Jiřího Slívy, Zdenka Seydla, Lucie Dvořákové, Jiřího Žáčka, Aloise Mikulky, Jiřího Jiráska a dalších autorů z knížek Jiřího Žáčka • webdesign © 2004 AVAS s.r.o. • správce stránek Vít Novák • Uvedená práce, jejímž autorem je Jiří Žáček, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.