Jiří Žáček 

autorské stránky

Nedělejte z teorií
terorie!

Co právě dělám

Co jsem dělal na podzim 2023

Jiří Žáček na kresbě K. Saudka

Někdy na přelomu 70. a 80. let mě pro anketu Mladé fronty portrétoval populární kreslíř Kája Saudek. Bůhví jaký poklad v těch šuplících objevím příště!

Chrpy

Na fotce vypadají chrpy, natrhané pár kilometrů od naší chalupy, magicky, ale v přírodě jsem je už kolik let neviděl. Rostou vůbec ještě někde chrpy? Dejte vědět!

Jiří Žáček ve slovinských Alpách

Při hledání něčeho jiného na mě z počítače vykoukla fotografie ze slovinských Alp z 80. let minulého století. Synek Jakub to vyfotil „levou zadní“, ale snímek má atmosféru a jsme na něm mladí a krásní. Škoda že to člověku nevydrží navždy!

Jiří Žáček na autogramiádě ve společnosti Veroniky Baštové a  Radky Svobodové

Začátkem října jsem měl autogramiádu na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, na fotografii jsem ve společnosti Veroniky Baštové a Radky Svobodové.

Jiří Žáček s bedlami

Ty obrovité bedly na mě čekaly v brdských lesích, ukryté na pasece v lopuší. Příště už budu vědět, kam jít.

Jiří Žáček slaví narozeniny

Od šedesátky výš by se už narozeniny neměly slavit, oslavence to deprimuje, ale naši bližní nám to vždycky připomenou. Což je pořád lepší, než kdyby si vůbec nevzpomněli.

Dopis Jiřímu Žáčkovi od školáků z Liberce

Mám štěstí, že mě čtou malí čtenáři; tenhle dopis mi poslali školáci z Liberce. Paní učitelko Krenková, díky!

Kresby k básničce Mamutí árie od školáků ze Zlína

A tyhle roztomilé mamuty namalovali k básničce Mamutí árie školáci ze Zlína.

Do ankety Lidových novin Kniha roku jsem poslal tyto tipy. Knížka Náčelník skončila jako druhá. Ale většina knih, které jsem přečetl v tomto roce, vyšla v jiných letech, takže i kdyby byly sebeúchvatnější, v žádné anketě se neobjeví. Škoda.

Thomas Hartog: O původu času (dybbuk)

Spolupracovník geniálního myslitele Stephena Hawkinga představuje společnou teorii vesmíru, která dokáže vysvětlit něco tak jedinečného, jako je zrod života. Existuje velkolepější téma? Hlavně abychom to při našem chatrném vzdělání dokázali pochopit!

František Koukolík: Kočka se čtyřmi ocasy (Karolinum)

Padesátka čtivých esejů neurologa Františka Koukolíka o lidské povaze, o tom, jak snadno se dá s lidmi manipulovat a také jak se tomu můžeme bránit. Chytrá a zároveň praktická příručka pro všechny, kdo si v této turbulentní době chtějí zachovat zdravý rozum.

Náčelník (rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým) (Kazda)

Aleš Palán umí rozmluvit i málomluvné samotáře. Tentokrát vede rozhovor se zoologem a milovníkem přírody Nevrlým, který vypráví o životě, práci, přátelích a rodině, a především o svých výpravách do hor tu- i cizozemských, které ho inspirovaly k obdivuhodným krajinopisům, jako jsou Kniha o Jizerských horách, Karpatské hry, Nejkrásnější sbírka nebo Moje ptačí roky. Můžete vzít do batohu na horskou túru, ale potěší i lenochody, kteří raději putují světem virtuálně.

Plakát na premiéru komedie Ptákoviny podle Aristofana

V městě Manětíně na západě Čech se konala premiéra mé komedie Ptákoviny podle Aristofana v podání tamních divadelníků – na premiéru jsem to nestihl, budu se těšit na prosincovou reprízu. Takže aspoň tři momentky z listopadového představení.

Momentka z listopadového představení Ptákoviny podle Aristofana

Momentka z listopadového představení Ptákoviny podle Aristofana

Momentka z listopadového představení Ptákoviny podle Aristofana

Koncem listopadu jsem se zúčastnil vernisáže fotografií Jiřího Machta v hotelu Pyramida, na níž jsme připomněli nedávné vydání knihy mých překladů Převtělování. Atmosféra byla pohodová, zazpívala Renata Drössler, vystoupili komici Lukáš Pavlásek a Jakub Žáček, tančilo se a veselilo. Kdo nepřišel, ať lituje.

Jiří Žáček na vernisáži fotografií Jiřího Machta

Jiří Žáček na vernisáži fotografií Jiřího Machta

Jiří Žáček na vernisáži fotografií Jiřího Machta

Na liberecké radnici byla 7. prosince pokřtěna znakokniha Jiří Žáček dětem, vydaná Krajskou vědeckou knihovnou pro neslyšící děti. Kmotry byli (zleva) knihovnice Táňa Kuželková, náměstek primátora Ivan Langr, náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová a ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Křest znakoknihy Jiří Žáček dětem

Křest znakoknihy Jiří Žáček dětem

Ještě jedné akce jsem se v roce 2023 zúčastnil – vyhlášení vítězů projektu Face2art, který sdružuje mladé talenty poetické, výtvarné, muzikální, filmařské. Spolu s Danielou Fischerovou a Lukášem Smrkovským jsme předávali diplomy vítězům a několika krůpějemi šampaňského jsme pokřtili antologii mladých básníků a poetek.

Jiří Žáček na vyhlášení vítězů projektu Face2art

Jiří Žáček na vyhlášení vítězů projektu Face2art

Co dodat? Všem lidem dobré vůle přeju pohádkové Vánoce a k tomu ještě dobrý rok 2024.

PF 2024

podpis J. Ž.

Navigace

Tiráž

Tiráž

© 2004 Jiří Žáček • na stránkách jsou použity obrázky Adolfa Borna, Jiřího Slívy, Zdenka Seydla, Lucie Dvořákové, Jiřího Žáčka, Aloise Mikulky, Jiřího Jiráska a dalších autorů z knížek Jiřího Žáčka • webdesign © 2004 AVAS s.r.o. • správce stránek Vít Novák • Uvedená práce, jejímž autorem je Jiří Žáček, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní